Livestock Show Results 2018
Home > Events > Events Results > Livestock Show Results 2018

Steer Show Results

Place First Name Last Name School

Grand Champion

Madison

McClung

Clear Brook

Reserve Champion

Haylee

Wieland

Deer Park

Third Place

Haley

Stanley

Deer Park

Fourth Place

Madeleine

Woodall

Deer Park

Fifth Place

Zane

Hayman

La Porte

Sixth Place

Ashlynn

Lambright

La Porte

Seventh Place

Lexi

Armstrong

Clear Brook

Eighth Place

Ben

Knowlton

Deer Park

Ninth Place

Ally

Smitley

Deer Park

Tenth Place

Landon

Martinez

La Porte

Eleventh Place

Bethany

Knowlton

Deer Park

Twelfth Place

Erin

Skarke

La Porte

First Alternate

Madi

Miller

Deer Park

Second Alternate

Hunter

McGaughey

Clear Springs

Grand Showmanship

Kimberly

Kinser

Deer Park

Reserve Showmanship

Landon

Martinez

La Porte

of

Heifer Show Results

Place First Name Last Name School

Overall Supreme Champion

Taylor

Miles

Dobie

Reserve Supreme Champion

Madi

Miller

Deer Park

American Division Champion

Taylor

Miles

Dobie

American Reserve Champion

Lexi

Armstrong

Clear Brook

British Division Champion

Presley

McRee

Deer Park

Reserve British Champion

Emma

Rickey

Deer Park

Exotic Division Champion

Madi

Miller

Deer Park

Reserve Exotic Champion

Taylor

Miles

Dobie

Grand Champion Showmanship

Emma

Rickey

Deer Park

Reserve Champion Showmanship

Taylor

Miles

Dobie

of

Hog Show Results

First Name Last Name School Place
Makayla Rodriguez Deer Park Grand Champion
Jade Britt Sam Rayburn Reserve Grand Champion
Chase Wills Clear Springs Third Place
Abbey Sallee Clear Brook Fourth Place
Lauren Renfro P Memorial Fifth Place
Hannah Herrera Clear Brook Sixth Place
Cole Wyatt Clear Brook Seventh Place
Jade Long Sam Rayburn Eighth Place
Mikayla Miller Deer Park Ninth Place
Breanna Zupan La Porte Tenth Place
Dylan Colombo Deer Park Eleventh Place
Jillian Davis Deer Park Twelfth Place
Nickalas Herzog Deer Park First Alternate
Jackie Rodriguez Deer Park Second Alternate
Lauren Renfro P Memorial Grand Showmanship
Madi Miller Deer Park Reserve Showmanship
of

Lamb Show Results

Place First Name Last Name School

Grand Champion

Brittyn

Walker

Clear Springs

Reserve Champion

Emilee

Broussard

Deer Park

Third Place

Jessica

Harris

La Porte

Fourth Place

Elizabeth

Thomas

Deer Park

Fifth Place

Jessica

Rodriguez-Olivares

La Porte

Sixth Place

Morgan

Brooks

Clear Brook

Seventh Place

Zoe

Adcock

Clear Springs

Eighth Place

Madison

Welch

La Porte

Ninth Place

Brianna

Zuban

La Porte

Tenth Place

Paige

Olson

Deer Park

Eleventh Place

Cody

Sexton

La Porte

Twelfth Place

Makayla

Martinez

La Porte

First Alternate

Raul

Olmedo

Deer Park

Second Alternate

Tristan

Anderson

Deer Park

Grand Champion Showmanship

Jessica

Harris

La Porte

Reserve Champion Showmanship

Brittyn

Walker

Clear Springs

of

Goat Show Results

Place First Name Last Name School

Grand Champion

Lauren

Renfro

P Memorial

Reserve Champion

Presley

McRee

Deer Park

Third Place

Dylan

Colombo

Deer Park

Fourth Place

Dalton

Burke

Deer Park

Fifth Place

Ethan

Huffman

Deer Park

Sixth Place

Kimberly

Kinser

Deer Park

Seventh Place

Madi

Miller

Deer Park

Eighth Place

Krysta

Watkins

Clear Springs

Ninth Place

Yancey

Grice

Clear Creek

Tenth Place

Madison

Welch

La Porte

Eleventh Place

Elizabeth

Thomas

Deer Park

Twelfth Place

Morgan

O'Donnell

Clear Springs

First Alternate

Wyatt

Woodall

Deer Park

Second Alternate

Stephen

Robbins

Deer Park

Grand Champion Showmanship

Jessica

Harris

La Porte

Reserve Champion Showmanship

Lauren

Renfro

P Memorial

of

Broiler Show Results

Place First Name Last Name School

Grand Champion

Tanner

Hefner

DeerPark

Reserve Champion

Kimberly

Kinser

DeerPark

Third Place

Mason

Dees

DeerPark

Fourth Place

Michael

Newcome

DeerPark

Fifth Place

Elizabeth

Newcome

DeerPark

Sixth Place

Bethany

Knowlton

DeerPark

Seventh Place

Ben

Knowlton

DeerPark

Eighth Place

Cody

Sexton

La Porte

Ninth Place

Chase

Soley

DeerPark

Tenth Place

Ethan

Huffman

DeerPark

Eleventh Place

Brianna

Knowlton

DeerPark

Twelfth Place

Caleb

Young

DeerPark

First Alternate

Alyssa

Ogles

Clear Brook

Second Alternate

Austin

Kent

Pasadena

of

Turkey Hen Show Results

Place First Name Last Name School

Grand Champion

Daniel

Esquivel

Pasadena

Reserve Champion

Madi

Miller

Deer Park

Third Place

Evelyn

Esquivel

Pasadena

Fourth Place

Jessica

Stewart

Clear Springs

Fifth Place

Rylee

Jenkins

Deer Park

Sixth Place

Travis

Hondros

Dobie

Seventh Place

Alyssa

Hernandez

LaPorte

Eighth Place

Hannah

Salazar

Deer Park

Ninth Place

Aaron

Douglas

Clear Lake

Tenth Place

Kayla

Wilkerson

Dobie

Eleventh Place

Dylan

Colombo

Deer Park

Twelfth Place

Samantha

Carter

Dobie

First Alternate

Wyatt

Baxley

Dobie

Second Alternate

Lance

Nifong Jr

Clear Falls

of

Turkey Tom Show Results

Place First Name Last Name School

Grand Champion

Madi

Miller

Deer Park

Reserve Champion

Jessica

Stewart

Clear Springs

Third Place

Rylee

Jenkins

Deer Park

Fourth Place

Daniel

Esquivel

Pasadena

Fifth Place

Hannah

Salazar

Deer Park

Sixth Place

Aaron

Douglas

Clear Lake

Seventh Place

Evelyn

Esquivel

Pasadena

Eighth Place

Travis

Hondros

Dobie

Ninth Place

Emma

Gaff

Clear Brook

Tenth Place

Alyssa

Hernandez

La Porte

Eleventh Place

Samantha

Carter

Dobie

Twelfth Place

Kobe

Ruiz

Dobie

First Alternate

Dylan

Colombo

Deer Park

Second Alternate

Lance

Nifong Jr

Clear Falls

of

Rabbit Show Results

First Name Last Name School Place

Madeleine

Woodall

Deer Park

Grand Champion

Tristan

Anderson

Deer Park

Reserve Grand Champion

Elizabeth

Thomas

Deer Park

Third Place

Jade

Britt

Sam Rayburn

Fourth Place

Lane

Hairgrove

Deer Park

Fifth Place

Madison

Elizondo

Deer Park

Sixth Place

Wyatt

Woodall

Deer Park

Seventh Place

Rylee

Jenkins

Deer Park

Eighth Place

Jessica

Harris

La Porte

Ninth Place

Chance

Soley

Deer Park

Tenth Place

Bryanna

Cuello

Deer Park

Eleventh Place

Emily

Ortega

Deer Park

Twelfth Place

Ally

Smitley

Deer Park

First Alternate

Hayley

Guidry

Clear Falls

Second Alternate

of

Ag Mechanics

First Name Last Name School Division Project Description Division Placing Overall Placing
Jeremy Coe Deer Park 1 Welding Shop Tabl
Carson Watts Deer Park 1 Welding Shop Tabl
Josue Lizama Deer Park 1 Welding Shop Tabl Division Champion Reserve Grand Champion
Brent Russell Deer Park 1 Welding Shop Tabl
Christian Edenburn Deer Park 1 Welding Shop Tabl
Kyle Welch La Porte 1 Wooden Work Ben Reserve Division Champion
Justin Olmedo Deer Park 3 Cattle Trim Chute
Ayden George Deer Park 3 Cattle Trim Chute Division Champion
Aaron Wailes Deer Park 3 Cattle Trim Chute
Ethan Huffman Deer Park 3 Livestock Crate
Ray Murray Deer Park 3 Livestock Crate Reserve Division Champion
Ian Reddick Deer Park 3 Livestock Crate
Axel Miranda Deer Park 5 BBQ Pit
Antonio Turrubiarte Deer Park 5 BBQ Pit
Cameron Aranda Deer Park 5 BBQ Pit
Mason Sample Deer Park 5 BBQ Pit
Hagen Rash Deer Park 5 BBQ Pit
Lonnie Stark La Porte 5 Fire Pit
Luke Sammons Clear Cree 5 Les Paul Style Flat Top Electric Guitar Division Champion Grand Champion
Sydney Otwell La Porte 5 Tall Table & Chairs Reserve Division Champion
of

Floral

2018

Pasadena Livestock Show & Rodeo Floral Design Show Results

First Name

Last Name

School

Grand Champion

Katy

Rodriguez

Sam Rayburn

Reserve Champion

Kristyn

Phillips

P Memorial

Third Place

Brianna

Knowlton

Deer Park

Fourth Place

Payton

Beard

P Memorial

Fifth Place

Jocelyn

Flores

Pasadena

Sixth Place

Cassadie

Newell

Pasadena

of
Back to
Top
< Back
X