2020 Livestock Auction Results
Home > Events > Livestock Show Results > 2020 Livestock Auction Results

2020 Livestock Auction Results

# FirstName LastName FFA SaleOrder Species Buyer Price
1 Colby Stanley Deer Park Grand Champion Steer Chuck & Kelly Mobley/Jack & Bernice Mobley $32,500.00
12 Naomi Browning C. Brook Reserve Champion Steer Northcutt Travel $7,000.00
23 Ally Smitley Deer Park Third Place Steer Clyde Fitzgerald Williams $10,000.00
34 Haylee Wieland Deer Park Fourth Place Steer Oats Industries/ Frontier Feed $3,500.00
45 Brianna Lopez C. Brook Fifth Place Steer Murray Family $4,500.00
56 Benjamin Knowlton Deer Park Sixth Place Steer Robin Meeker $3,500.00
67 Bryson Anderson La Porte Seventh Place Steer Harris County Republican Party $3,500.00
75 Ashley Gray Deer Park Eighth Place Steer Jim Dutton/ THI $3,500.00
83 Paige Olson Deer Park Ninth Place Steer Brooks Concrete $4,000.00
91 Jenna Smith Deer Park Tenth Place Steer Crazy Js $5,000.00
99 Ella Rose Perez Deer Park Eleventh Place Steer Rockin SS Ranch $4,250.00
107 Addison Sanders Deer Park Twelfth Place Steer First Sip Liquor/ Kapital Kampers $6,500.00
2 McKenna Rankin Deer Park Grand Champion Hog Bayway Auto Group $12,000.00
13 Kirstin Mudd Deer Park Reserve Champion Hog Monument Chevrolet $11,000.00
24 Becca Branch La Porte Third Place Hog CRB Construction $2,500.00
35 Jessica Rodriguez Pasadena Fourth Place Hog Mr Margarita $1,750.00
46 Makayla Moody Deer Park Fifth Place Hog S & M Cooking/ Auctions by Bear $1,750.00
57 Caydee Espitia Deer Park Sixth Place Hog Northcutt Travel $1,750.00
68 Hayden Hiser La Porte Seventh Place Hog Frontier Rodeo $1,250.00
76 Kelsey Elledge La Porte Eighth Place Hog Jack & Laura Whitman $2,000.00
84 Gabriel Gonzales Clear Lake Ninth Place Hog Deer Park Lumber $1,000.00
92 Parris Jaeger Clear Springs Tenth Place Hog Robin Meeker $2,000.00
100 Nickalas Herzog Deer Park Eleventh Place Hog Lambright/Poor Boys $2,250.00
108 Logan Elledge La Porte Twelfth Place Hog Texaclean $2,500.00
3 Mason Corona Clear Brook Grand Champion Lamb Kanaka, Dunavant and Clark Freight $5,000.00
14 Olivia Dykes Clear Springs Reserve Champion Lamb Clyde Fitzgerald Williams $5,000.00
25 Riley Ball Clear Springs Third Place Lamb S&M Cookers - Scott Burkett & Michelle Rivera $1,500.00
36 Savannah Downer Clear Springs Fourth Place Lamb Hold'em & Hit'em Club / Poor Boys $1,500.00
47 Paige Olson Deer Park Fifth Place Lamb Poor Boys $2,000.00
58 Brooklyn Anderson Deer Park Sixth Place Lamb DP Lumber $1,500.00
69 Kiersten Bryant Clear Creek Seventh Place Lamb Poor Boys $1,000.00
77 McKenna Rankin Deer Park Eighth Place Lamb Tab & Stephanie Brown/S & M Cookers/Brooks Bouser $1,250.00
85 Kirstin Mudd Deer Park Ninth Place Lamb Hold'em & Hit'em Club $500.00
93 Hailey Simpson Clear Lake Tenth Place Lamb Poor Boys $1,000.00
101 Sidney Grice Clear Creek Eleventh Place Lamb Poor Boys $1,250.00
109 Tristan Anderson Deer Park Twelfth Place Lamb Brooks Bouser $2,000.00
4 Ally Smitley Deer Park Grand Champion Goat RAC Industries $6,500.00
15 Mason Corona Clear Brook Reserve Champion Goat Bayway $3,000.00
26 Jenna Smith Deer Park Third Place Goat Naegeli Transportation $2,500.00
37 Presley McRee Deer Park Fourth Place Goat DP Lumber $1,500.00
48 Olivia Dykes Clear Springs Fifth Place Goat Houston Pilots $3,250.00
59 Luke Fretwell Deer Park Sixth Place Goat DP Lumber $1,250.00
70 Ryan Monn Deer Park Seventh Place Goat Susan Monn $1,750.00
78 Madison Welch La Porte Eighth Place Goat Moffitt Services $2,250.00
86 Courtney Wolters La Porte Ninth Place Goat Paul & Kathy Leteff $500.00
94 Benjamin Knowlton Deer Park Tenth Place Goat First Sip Liquor $2,250.00
102 Sophia Dykes Clear Springs Eleventh Place Goat Allegiance Bank $3,000.00
110 Mallory Girard Deer Park Twelfth Place Goat Hold'em & Hit'em Club / Poor Boys $1,200.00
5 Emilee Broussard Deer Park Grand Champion Broilers Grayco Communications $6,500.00
16 McKenna Rankin Deer Park Reserve Champion Broilers RAC Industries $3,000.00
27 Elijah Wicker La Porte Third Place Broilers Max Bowen Enterprises $3,000.00
38 Brailee Wood Deer Park Fourth Place Broilers Texaclean $1,250.00
49 Haylee Wieland Deer Park Fifth Place Broilers Star Security $1,000.00
60 Maggie Hefner Deer Park Sixth Place Broilers Lone Star Promo $900.00
71 Rodolfo Gonzalez Pasadena Seventh Place Broilers South Houston Chamber $1,500.00
79 Becca Branch La Porte Eighth Place Broilers Lone Star Promo $1,150.00
87 Luke Fretwell Deer Park Ninth Place Broilers Brad & Denise Scharbrough $1,250.00
95 Chance Soley Deer Park Tenth Place Broilers Fishbone Safety $1,000.00
103 Rylee Jenkins Deer Park Eleventh Place Broilers CRB Construction $1,500.00
111 Jeremiah Wicker La Porte Twelfth Place Broilers Rockin 4 D Ranch $800.00
6 Matthew Nixon Deer Park Grand Champion Turkey Hen Jack & Bernice Mobley $3,500.00
17 Elijah Wicker La Porte Reserve Champion Turkey Hen Crane Rental Division, Inc $2,000.00
28 Rylee Jenkins Deer Park Third Place Turkey Hen Industrial Ground Maintenance $3,500.00
39 Daniel Esquivel Pasadena Fourth Place Turkey Hen Owens Charolais $1,250.00
50 Jeremiah Wicker La Porte Fifth Place Turkey Hen Rafferty $1,250.00
61 Jessica Rodriguez Pasadena Sixth Place Turkey Hen Marshall & Denie Kendrick $1,200.00
72 Payton Tullis Deer Park Seventh Place Turkey Hen Sims Sisters $1,000.00
80 Austin Kent Pasadena Eighth Place Turkey Hen Friends of Anita Delefield $1,750.00
88 Tamela Larson C. Springs Ninth Place Turkey Hen Robin Meeker $500.00
96 Sophia Ortiz La Porte Tenth Place Turkey Hen Greg & Candee Jalowy $400.00
104 Gerardo Solis Dobie Eleventh Place Turkey Hen Industrial Ground Maintenance $1,000.00
112 Madilynne Barnhart La Porte Twelfth Place Turkey Hen Gressett Family $900.00
7 Daniel Esquivel Pasadena Grand Champion Turkey Tom Northcutt Travel $3,500.00
18 Matthew Nixon Deer Park Reserve Champion Turkey Tom A Bar T Cattle $2,500.00
29 Jessica Rodriguez Pasadena Third Place Turkey Tom Fishbone Safety $1,500.00
40 Austin Kent Pasadena Fourth Place Turkey Tom Ron & Beth Leathers $1,500.00
51 Payton Tullis Deer Park Fifth Place Turkey Tom Grayco Communications $1,250.00
62 Jeremiah Wicker La Porte Sixth Place Turkey Tom Texaclean $700.00
73 Elijah Wicker La Porte Seventh Place Turkey Tom Northcutt Travel $700.00
81 Ty Bennett Dobie Eighth Place Turkey Tom Crane Rental Division, Inc $1,000.00
89 Israel Aranda Dobie Ninth Place Turkey Tom Steve & Julie Valenti $1,000.00
97 Rylee Jenkins Deer Park Tenth Place Turkey Tom CRB Construction $1,750.00
105 Addyson Tullis Deer Park Eleventh Place Turkey Tom James & Stephanie Adams $1,250.00
113 Kielee Snook Dobie Twelfth Place Turkey Tom Crane Rental Division, Inc $1,500.00
8 Madison Lugo Dobie Grand Champion Rabbits Industrial Ground Maintenance $4,500.00
19 Madison Coughran Deer Park Reserve Champion Rabbits Jack & Bernice Mobley $2,500.00
30 Ally Smitley Deer Park Third Place Rabbits Whiskey Hollow Ranch $2,000.00
41 Brooklyn Anderson Deer Park Fourth Place Rabbits Greg & Candee Jalowy $750.00
52 Aliya Martinez La Porte Fifth Place Rabbits Texaclean $700.00
63 Presley Stone Deer Park Sixth Place Rabbits Phil Sandlin $700.00
74 Faith Olson Deer Park Seventh Place Rabbits Rob & Linda Baily $1,000.00
82 Kelsey Elledge La Porte Eighth Place Rabbits Phil Sandlin $650.00
90 Becca Branch La Porte Ninth Place Rabbits Phil Sandlin $600.00
98 Dalton Burke Deer Park Tenth Place Rabbits First Sip Liquor $500.00
106 Anthony Jorgenson Clear Brook Eleventh Place Rabbits First State Bank $900.00
114 Hannah Hefner Deer Park Twelfth Place Rabbits Frontier Rodeo/ Phil Sandlin $2,000.00
9 Marco Sosa Sam Rayburn Grand Champion School Art Mobley $4,500.00
20 Dalton Burke Deer Park Reserve Champion School Art First Sip Liquor $4,500.00
31 Henry Duarte Sam Rayburn Third Place School Art JT Back Forty $1,750.00
42 Rosemary Rivera Sam Rayburn Fourth Place School Art Grayco Communications $1,000.00
53 Cielo Serna First Baptist Fifth Place School Art Crane Rental Division, Inc $1,000.00
64 Kassandra Cantu Sam Rayburn Sixth Place School Art Cowboys & Angels $1,250.00
10 Luke Sammons Clear Creek Grand Champion Ag Mechanics First Sip Liquor $3,500.00
21 Mark Bearden Clear Falls Reserve Champion Ag Mechanics Alsolute Plumbing Services $3,500.00
32 Sophia Dykes Clear Springs Third Place Ag Mechanics Crew Law Firm $3,500.00
43 Braden Watts Deer Park Fourth Place Ag Mechanics Ron & Beth Leathers $1,750.00
54 Madison Cornell Deer Park Fifth Place Ag Mechanics Ron & Beth Leathers $1,200.00
65 Addison Sanders Deer Park Sixth Place Ag Mechanics First Sip Liquor $700.00
11 Kimberly Sanchez P. Memorial Grand Champion Floral Design Ron & Beth Leathers $1,500.00
22 Jimena Avila-Garcia P. Memorial Reserve Champion Floral Design Ron & Beth Leathers $2,500.00
33 Frida Gonzalez P. Memorial Third Place Floral Design Rockin 4 D Ranch $1,000.00
44 Luke Fretwell Deer Park Fourth Place Floral Design Dr Lisa Babin $750.00
55 Jillian Davis Deer Park Fifth Place Floral Design JT Back Forty $300.00
66 Travis Webb Dobie Sixth Place Floral Design Crane Rental Division, Inc $300.00
GRAND TOTAL: $292,500
Back to
Top
Tickets and Deals