2019 Livestock Auction Results
Home > Events > Livestock Show Results > 2019 Livestock Auction Results

2019 Auction Results

FirstName LastName School SaleOrder Species Buyer Price
Madeleine Woodall Deer Park Grand Champion Steer Grayco Communications 348 40000
Bryanna Cuello Deer Park Grand Champion Hog Bayway Chrysler Dodge Jeep Ram 379 22000
Presley McRee Deer Park Grand Champion Goat ICYRO South Austin 332 8000
Mason Corona Clear Brook Grand Champion Lamb Chuck & Kelly Mobley 354 7000
Dalton Burke Deer Park Grand Champion Rabbits Jack & Bernice Mobley 356 5000
Tanner Hefner Deer Park Grand Champion Broilers Chuck & Kelly Mobley 354 6000
Daniel Esquivel Pasadena Grand Champion Turkey Hen Northcutt Travel Agency 306 5000
Brissa Ortiz Dobie Grand Champion Turkey Tom Northcutt Travel Agency 306 5000
Luke Sammons Clear Creek Grand Champion Ag Mechanics Brunel Lee Elmore 2000
Isabell Wright Clear Springs Grand Champion Floral Design Beth Leathers 365 1800
Kassandra Cantu Sam Rayburn Grand Champion School Art Grayco Communications 348 6000
Madison McClung Clear Brook Reserve Champion Steer Jack & Bernice Mobley 356 15000
Ashleigh Jackson Sam Rayburn Reserve Champion Hog 368 & Northcutt Travel Agency& Dustan Neyland 368 6500
Ethan Huffman Deer Park Reserve Champion Goat 314 Oates Industries/ Frontier Feed 4000
Savannah Downer Clear Springs Reserve Champion Lamb Clark Freight, Dunavant & Kaneka 4500
Austin Robinson Clear Springs Reserve Champion Rabbits Beth Leathers 365 3500
Colby Thomas Deer Park Reserve Champion Broilers ICYRO South Austin 332 3000
Matthew Nixon Deer Park Reserve Champion Turkey Hen Jack & Bernice Mobley 356 2500
Daniel Esquivel Pasadena Reserve Champion Turkey Tom Chuck & Kelly Mobley 354 3000
Dale Bragg Clear Falls Reserve Champion Ag Mechanics Absolute Plumbing Services - Chris Plummer 318 1000
Hope Butler Deer Park Reserve Champion Floral Design Beth Leathers 365 1700
Elaine Lien Dobie Reserve Champion School Art David Gressett, Gressett Family Ranch 1000
Madison Welch La Porte Third Place Steer I.L.A South Atlantic Gulf Coast District 316 9000
Makayla Rodriguez Deer Park Third Place Hog Stephanie Brown 382 & Brooks Bowser 383 3500
Luke Fretwell Deer Park Third Place Goat Jack & Berniece Mobley 356 2800
Paige Olson Deer Park Third Place Lamb Oates Industries 314/ Frontier 312 3200
Chance Soley Deer Park Third Place Rabbits Chuck & Kelly Mobley 354 1000
Jackie Rodriguez Deer Park Third Place Broilers Crane Rental Division 327 1000
Alyssa Hernandez La Porte Third Place Turkey Hen Cowboys & Angels 349 1000
Matthew Nixon Deer Park Third Place Turkey Tom South Houston Chamber of Commerce 345 1000
Mark Bearden Clear Falls Third Place Ag Mechanics Steph Brown 382 1800
Kyley Mullins P. Memorial Third Place Floral Design Brunel Lee Elmore 331 700
Annye Mendoza Dobie Third Place School Art Chuck & Kelly Mobley 354 1000
Hannah Sanders Deer Park Fourth Place Steer Oates Industries 314/ Frontier 312 9000
Mikayla Miller Deer Park Fourth Place Hog Absolute Plumbing Chris Plummer 318 1200
Olivia Dykes Clear Springs Fourth Place Goat Houston Pilots 346 3000
Madison Welch La Porte Fourth Place Lamb Oates Industries 314/ Frontier 312 1600
Elizabeth Thomas Deer Park Fourth Place Rabbits Poor Boys Troy Gaspard 303 1000
Elizabeth Thomas Deer Park Fourth Place Broilers Owens Charolais 307 1000
Aaron Douglas Clear Lake Fourth Place Turkey Hen FIRST LLC 359 1000
Rylee Jenkins Deer Park Fourth Place Turkey Tom Grayco 348 500
Levi Yancey Clear Falls Fourth Place Ag Mechanics Cindy & Jimmy Davis 364 2300
Madison LaField P. Memorial Fourth Place Floral Design FFA Diamond Girls 400
Hector Maldonado Sam Rayburn Fourth Place School Art Oates Industries 314/ Frontier 312 1000
Ally Smitley Deer Park Fifth Place Steer Roy Mease 324 Linebarger 337 9500
Betsai Zavala Sam Rayburn Fifth Place Hog Marshall & Denie Kendrick 381 1400
Kaleb Callaway Deer Park Fifth Place Goat Crane Rental Division 327 1000
Elizabeth Thomas Deer Park Fifth Place Lamb BLC Alliance 1000
Isabell Cranfill Clear Springs Fifth Place Rabbits Houston Pilots 346 600
Luke Fretwell Deer Park Fifth Place Broilers Owens Charolais 307 1000
Austin Kent Pasadena Fifth Place Turkey Hen Pasadena Rotary 387 1100
Aaron Douglas Clear Lake Fifth Place Turkey Tom Texas First Bank 359 1500
Brianna Sanmiguel P. Memorial Fifth Place Ag Mechanics McDonalds 367 700
Alexis Lovelace Deer Park Fifth Place Floral Design Scott Burkett and Michelle Rivera 355 200
Catherine Rivera Sam Rayburn Fifth Place School Art Owens Charolais 307 500
Julissa Rodriguez Dobie Sixth Place Steer CRB Construction 347 8500
Andru Lundy La Porte Sixth Place Hog Northcutt Travel 306 700
Ashley Gray Deer Park Sixth Place Goat Absolute Plumbing Chris Plummer 318 1100
Morgan Brooks Clear Brook Sixth Place Lamb Oates Industries 314/ Frontier 312 500
Colby Thomas Deer Park Sixth Place Rabbits Poor Boys Troy Gaspard 400
Hannah Sanders Deer Park Sixth Place Broilers Poor Boys Troy Gaspard 900
Marcus Sanchez Clear Springs Sixth Place Turkey Hen RAC Industries 700
Austin Kent Pasadena Sixth Place Turkey Tom Northcutt Travel 800
Jeremy Coe Deer Park Sixth Place Ag Mechanics Crane Rental Division 327 1100
Madison Lugo Dobie Sixth Place Floral Design Greg & Candy Jalowy 300
Alberto Campa Dobie Sixth Place School Art JT's Back Forty 1000
Ryan Spacek La Porte Seventh Place Steer FFA Diamond Girls 5000
Jillian Davis Deer Park Seventh Place Hog Deer Park Rotary 322 1100
Elizabeth Thomas Deer Park Seventh Place Goat A Bar T Cattle 362 600
Joy Boles Deer Park Seventh Place Lamb Constable Phil 372, Oates 314, Cowboys & Angels 349 1500
Madison Lugo Dobie Seventh Place Rabbits Greg & Candy Jalowy 335 300
Hayden Hiser La Porte Seventh Place Broilers FIRST LLC 359 1000
Jessica Rodriguez Pasadena Seventh Place Turkey Hen South Houston Chamber of Commerce 345 800
Jessica Rodriguez Pasadena Seventh Place Turkey Tom Paul & Kathy Leteff 306 500
Haylee Wieland Deer Park Eighth Place Steer FFA Diamond Girls 5000
Makayla Moody Deer Park Eighth Place Hog Deer Park Lumber 370 1400
Benjamin Knowlton Deer Park Eighth Place Goat Poor Boys Troy Gaspard 900
Cody Sexton La Porte Eighth Place Lamb Poor Boys Troy Gaspard 1300
Melanie Carrera Sam Rayburn Eighth Place Rabbits RAC Industries 500
Mason Dees Deer Park Eighth Place Broilers Pasadena Boat Storage 353 900
Jessica Stewart Clear Springs Eighth Place Turkey Hen Allegiance Bank 700
Jessica Stewart Clear Springs Eighth Place Turkey Tom Northcutt Travel 306 600
Emma Rickey Deer Park Ninth Place Steer Dustin Neyland & Northcutt Travel 368 306 5500
Melanie Carrera Sam Rayburn Ninth Place Hog Grayco 348 2200
Alexandra Lawther Deer Park Ninth Place Goat Deer Park Rotary 322 700
Sarah Barrera Clear Springs Ninth Place Lamb Houston Pilots 346 1100
Paige Olson Deer Park Ninth Place Rabbits Owens Charolais 307 7000
Cody Sexton La Porte Ninth Place Broilers Oates Industries 314/ Frontier 312 700
Brissa Ortiz Dobie Ninth Place Turkey Hen Kapital Kampers 344 500
Alyssa Hernandez La Porte Ninth Place Turkey Tom Paul & Kathy Leteff 306 500
Zane Hayman La Porte Tenth Place Steer Cindy & Jimmy Davis 364 5000
Nickalas Herzog Deer Park Tenth Place Hog Auctions by Bear, Scott Burkett 1600
Kasey Klages Clear Creek Tenth Place Goat Poor Boys Troy Gaspard 600
Bryanna Cuello Deer Park Tenth Place Lamb Poor Boys Troy Gaspard 1000
Rylee Jenkins Deer Park Tenth Place Rabbits Oates Industries 314/ Frontier 312 600
Rylee Jenkins Deer Park Tenth Place Broilers Phil Sandlin 700
Julianna Rodriguez Dobie Tenth Place Turkey Hen Du West Texas Home Improvement 300
Ty Bennett Dobie Tenth Place Turkey Tom Crane Rental Division 327 1600
Colby Thacker Deer Park Eleventh Place Steer Lynn Baker 5000
Brianna Lopez Clear Brook Eleventh Place Hog Allegiance Bank 1300
Mallory Girard Deer Park Eleventh Place Goat Poor Boys Troy Gaspard 600
Olivia Dykes Clear Springs Eleventh Place Lamb Houston Pilots 346 2000
Anthony Jorgenson Clear Brook Eleventh Place Rabbits Mark Wygant 1800
Emilee Broussard Deer Park Eleventh Place Broilers Northcutt Travel 306 900
Rylee Jenkins Deer Park Eleventh Place Turkey Hen Deer Park Ag Teachers 329 500
Marcus Sanchez Clear Springs Eleventh Place Turkey Tom Clark Freight, Dunavant & Kaneka 600
Alexis Armstrong Clear Brook Twelfth Place Steer Absolute Plumbing Chris Plummer 318 4500
Marissa Whitehead Sam Rayburn Twelfth Place Hog Mr. Margarita 310 1300
Jenna Smith Deer Park Twelfth Place Goat A Bar T Cattle 362 1400
Rylee Jenkins Deer Park Twelfth Place Lamb 383 Brooks Bowser / 382Steph Brown / 355 Scott Burkett & Michelle Rivera 2000
Madeleine Woodall Deer Park Twelfth Place Rabbits Linda & Rob Bailey 3500
Matthew Nixon Deer Park Twelfth Place Broilers Poor Boys Troy Gaspard 1100
Kayla Wilkerson Dobie Twelfth Place Turkey Hen Poor Boys Troy Gaspard 600
Kobe Ruiz Dobie Twelfth Place Turkey Tom Poor Boys Troy Gaspard 600
Alondra Diaz Todays Harbor Steer Billy & Kerri Edmonson / JT's Back Forty 4500
Tony Zuniga Todays Harbor Steer 383 Brooks Bowser / 382 Steph Brown / 355 Scott Burkett & Michelle Rivera / 335 Greg & Candee Jalowy 7000
Back to
Top
Tickets & Deals